JobSters Spolupráca

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Oblečenie určite nie je tým najdôležitejším prvkom pracovného pohovoru. Veď zamestnávateľovi ide hlavne o to, aké pracovné schopnosti a zručnosti ponúkame. A predsa, náš zovňajšok je to prvé, čím na neho na pohovore (za)pôsobíme, preto by sme výber oblečenia a úpravu zovňajšku rozhodne nemali podceňovať.

Prirodzene, odev  volíme s ohľadom na žiadanú pracovnú pozíciu. Je rozdiel uchádzať sa o post manažéra a o prácu poslíčka pizze. No, v oboch prípadoch je vhodné prejaviť úctu a záujem o danú spoločnosť patričným oblečením, ktoré by malo byť slušné a formálne, a, prirodzene, čisté, vyžehlené a voňavé.

Pokiaľ ide o mužov, je to pomerne jednoduché. Vhodné sú nohavice, košeľa a sako, prípadne oblek. Všetko v decentných neutrálnych a tmavých farbách. Zabudnúť netreba ani na kravatu, najmä pokiaľ ide o pohovor na „kancelársku“ pozíciu. Slušný a nevyzývavý dojem umocnia vhodné topánky, preto dbajte na to, aby neboli staré, okopané alebo špinavé. Samozrejme, nemali by byť ležérne či dokonca športové. Farebne je vhodné skombinovať ich s oblečením nasledovne: čierne s čiernym, sivým alebo modrým oblekom a hnedé s hnedým alebo modrým oblekom, nikdy nekombinujeme hnedú farbu s čiernou.

Často sa stáva, že muži výberu oblečenia nepripisujú veľký význam a objavia sa na pohovore v rifliach a teniskách. Ďalšou chybou sú aj krátke nohavice, čo je nevhodné aj v prípade sparného letného počasia. A v neposlednom rade, pozor na členkové ponožky.

žien je možností o trochu viac. Aj tu platí, že volíme slušný, nevýrazný, formálny štýl, ideálne klasický kostým, sukňu alebo šaty v decentných farbách. Výstrih by nemal byť hlbší než je úroveň pazúch, sukňa by nemala byť kratšia než jednu dlaň nad kolenom. Dojem umocnia uzavreté lodičky, pozor však na príliš vysoké podpätky, ktoré by mohli pôsobiť vulgárne. Nevhodné sú aj topánky s otvorenou špicou, sandále alebo šľapky. Samozrejmosťou by mali byť aj pančuchy telovej či čiernej farby, a to aj v prípade horúcich dní.

Súčasťou upraveného zovňajšku je aj jemný make-up, ktorý dáva okoliu najavo, že žena sa o seba stará, zvyšuje jej sebavedomie a zvýrazňuje črty tváre. Pozor však na lacný, až vulgárny dojem vyvolaný hrubou očnou linkou, farebnými očnými tieňmi alebo výrazným žiarivým rúžom na perách.

To isté platí aj o vlasoch a šperkoch. Vlasy by mali byť čistéupravené, ale výrazné ozdoby, čelenky, gumičky či samotný strih môžu pôsobiť rušivo, až nedôstojne. Ani so šperkmi to netreba preháňať a obmedziť výber len na jednoduchú retiazku, malé náušnice alebo elegantné náramkové hodinky. Šperky by nemali odpútavať pozornosť svojou veľkosťou, tvarom, farbou, ani materiálom.

K žene neodmysliteľne patrí aj kabelka. I tá by mala pôsobiť formálne, volíme teda neutrálnu farbu, strednú veľkosť a jednoduchý tvar. Naopak, vyhnite sa výrazným aplikáciám, nápisom alebo ozdobným prvkom a pod. Súčasťou úpravy zovňajšku, a to u žien aj u mužov, je aj používanie parfumu. S vôňou treba tak isto narábať veľmi citlivo a opatrne a dbať na množstvo a silu parfumu. Aby personalista nebol nielen rozptýlený, ale dokonca znechutený príliš výraznou arómou.

A nakoniec – dôležitou zložkou nášho vzhľadu sú aj ruky. A to nie len na pohľad, keďže pri podaní rúk s nimi prichádza personalista do priameho kontaktu. Mali by sme dbať na to, aby koža nebola suchá, drsná, ani popraskaná. Ruky by nemali byť studené či spotené. Pozor na výraznú farbu alebo olúpaný lak na nechtoch.

Je jasné, že personalista nebude hodnotiť, akú značku šiat máte na sebe, či aká drahá je vaša kabelka. Dôležitý je však celkový pozitívny dojem, ktorý nevtieravým vkusným oblečením vytvoríte a zvýšite tak svoje šance na úspech.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *