Pracovný pohovor oblečenie

Ako sa obliecť na pracovný pohovor – prvý dojem

Ak sa chystáte na pracovný pohovor, jednou z vecí, ktorým treba pri príprave rozhodne venovať pozornosť je výber oblečenia a celková úprava zovňajška. Prvý dojem je totiž veľmi dôležitým faktorom pri hodnotení uchádzačov a pri veľkom počte záujemcov sú to možno práve prvotné sympatie, ktoré nás vyzdvihnú pred konkurenciou.  

Vhodný odev pôsobí, že na pohovore vyzeráme dôstojne, dôveryhodne, seriózne, aj sympatickyvkusne. Zároveň, vďaka tomu rastie naše sebavedomie a zlepšuje sa celkové vystupovanie. Oblečenie odráža našu odbornosť a záujem o firmu, preto je vhodné poznať bežný štandard odievania tej-ktorej spoločnosti, či odsledovať si, čo si obliekajú zamestnanci na jednotlivých pracovných postoch.

Základným pravidlom pri výbere oblečenia je formálnosť. Pôsobiť slušne, upravene, čisto a nevyzývavo. Pracovný pohovor nie je miestom pre módne výstrelky a experimentovanie, hoci v prípade kreatívnej alebo umeleckej brandže môžete osviežiť svoj outfit netradičným prvkom.

Oblečenie by tiež malo odrážať náš vlastný imidž. Aj napriek formálnosti by sme vždy mali zostať sami sebou. Ak ide o športový alebo elegantný typ človeka, nemali by sme sa strojiť do šiat, v ktorých sa nebudeme cítiť pohodlne a prirodzene. Netreba zabúdať ani na vek a telesné proporcie uchádzača a fyzické dispozície zbytočne nezvýrazňovať. Či už ide o nadváhu alebo bujný dekolt. Zabudnite na príliš vypasované oblečenie. Výstrih by mal siahať nanajvýš po rovinu podpazušia, sukňa by nemala byť kratšia než dlaň nad koleno. Na mieste nie sú ani rôzne nápisy na oblečení, žiarivé a neónové farby alebo priesvitné materiály. Takéto prvoplánové „zlepšováky“ pôsobia lacným, nedôveryhodným, až vypočítavým dojmom.

Prvý dojem umocní, okrem oblečenia, aj reč nášho tela. Vystupovať by sme mali sebavedomo – dbať na vzpriamené držanie tela, vztýčenú hlavu, nenútený úsmev, priamy očný kontakt a rozhodný pevný stisk pri podaní rúk.  Rečový prejav by mal byť zreteľný, vecný a jasný. Vyvarujte sa tichej alebo nezrozumiteľnej komunikácii a uhýbaniu pohľadom. Pozor dajte na prípadné prejavy nervozity. Nehrajte sa s oblečením, prstami alebo vlasmi. Rušivo pôsobí napríklad aj časté oblizovanie pier, žmolenie vreckovky alebo sledovanie času na hodinkách. Takéto neverbálne prejavy výrazne odpútavajú pozornosť dopytujúceho od vašich skutočných kvalít a znervózňujú ho.

Nesnažte sa preto za každú cenu urobiť dobrý dojem. Radšej vsaďte na prirodzenosťosobnostné vyžarovanie, ktoré vám v kombinácii s vhodným oblečením a vystupovaním určite prinesú pozitívne hodnotenie.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *