Ako uspieť na pracovnom pohovore? Pár hodín pred pohovorom.

Ak ste úspešne zvládli prvý kontakt so spoločnosťou a váš profil personalistu zaujal, zrejme ste dostali pozvanie na osobné stretnutie a pred vami je druhý krok – príprava na samotný pohovor. Ani túto etapu neradno podceňovať, vďaka príprave nebudete na pohovore tápať, vopred a bez nervov si zodpoviete niektoré otázky, budete pôsobiť istejšie a ľahšie zvládnete celú stresovú situáciu.

Ak ste tak neurobili už pri písaní žiadosti, najneskôr deň pred pohovorom by ste si mali prejsť (alebo zopakovať) informácie o firme. Nemusíte poznať všetky detaily a celú históriu. Mali by ste však mať poňatie o firemnej kultúre, o nedávnej minulosti, úspechoch a oceneniach, ktoré dosiahla, o trendoch, ktoré nasleduje, o produktoch alebo službách, ktoré ponúka a pod. Ak viete, kto bude pohovor viesť, môžete sa pokúsiť zistiť, čo máte spoločné a využiť to vo svoj prospech počas zoznámenia. Dnes sú k dispozícii videá, blogy, sociálne siete, ale aj firemné webové stránky.

Poznať by ste mali aj obsah pracovnej pozície, aby ste vedeli patrične reagovať na otázky (resp. klásť otázky) a vedeli, čo sa od vás, v prípade prijatia, očakáva. Pokiaľ to spoločnosť neuvádza, vyhľadajte si náplň práce podobných pozícií na internete. Dôležité sú aj kritériá výberu. Ak ich poznáte, dokážete sa im prispôsobiť a splniť ich. Ak vám nie sú známe, opýtajte sa na ne počas pohovoru v čase určenom otázkam.

Pred pohovorom by ste si mali tiež zodpovedať mzdovú otázku a určiť si hranicu, pod ktorou už túto prácu nie ste ochotný robiť. Urobte si prehľad o platoch na daných pozíciách, samozrejme, len orientačne. V každej pozícii sa zohľadňuje nielen konkrétna náplň práce, ale aj dĺžka praxe.

Vyhľadajte a prejdite si otázky, ktoré sa najčastejšie objavujú na pohovoroch. Snažte sa odpovedať čo najpresnejšie a vyvarujte sa všeobecným nič nehovoriacim frázam. Porozmýšľajte nad konkrétnymi príkladmi a úspechmi z vašej pracovnej, študijnej a dokonca aj súkromnej praxe, pokiaľ to súvisí s výkonom tejto práce. Vyskúšajte si pohovor na nečisto s priateľom či príbuzným alebo si urobte vlastné video a vylaďte vďaka tomu detaily.

Večer pred pohovorom si skontrolujte všetky potrebné doklady a písomnosti. Ak to situácia umožňuje, pripravte si pomôcky (prezentáciu, video, obrázky, grafy, tabuľky a pod.). Nachystajte si aj blok a pero na prípadné poznámky z pohovoru a pribaľte si aj vreckovkyfľašu vody. Nie je nič horšie ako keď vám v nevhodnej chvíli vyschne v krku. Nezabudnite ísť včas spať, aby ste boli v deň pohovoru oddýchnutý a vyžarovali energiu.

Na pohovor sa primerane oblečte. Voľte formálne a nevyzývavé oblečenie, v ktorom sa budete cítiť pohodlne a sebaisto a nebudete zbytočne provokovať. Vopred si naplánujte cestu, najmä pokiaľ existuje riziko dopravného zdržania. Prejdite si trasu a myslite aj na možnosti parkovania. Všetko s cieľom prísť na pohovor včas, aspoň 10-15 minút skôr. Budete tak mať dostatok času zorientovať sa, spoznať prostredie a trochu sa vydýchať a upokojiť. Usmievajte sa a buďte milý, slušný, prirodzený a pozitívne naladený už počas čakania. Nikdy neviete, kto vás pozoruje a hodnotí, preto nie je na škodu robiť dobrý dojem od samého začiatku.

Tesne pred pohovorom nefajčite, nik asi neocení, ak pri zoznámení páchnete po cigaretách. Miesto toho radšej použite mentolový cukrík alebo žuvačku, ktorú však pred pohovorom vypľujte. Umyte si ruky studenou vodou a dobre ich osušte. Zabránite tak poteniu a nepríjemným pocitom pri podaní rúk. A v neposlednom rade si nezabudnite vypnúť mobilný telefón. V prípade, že vám predsa len na pohovore zazvoní, ihneď ho vypnite a ospravedlňte sa.

Po takejto príprave vás čaká už len jediný krok, a síce samotný pohovor. Pokiaľ ste však dobre pripravený, zbytočne sa pred ním nestresujte. Radšej sa upokojte a pokúste sa zo seba vydať maximum. V každom prípade vás pohovor predsa posunie vpred.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *