Nová práca

Začiatky v novej práci

Konečne ste získali vytúženú prácu, prekonali nervy a stres z pohovoru, strach vystriedala radosť a zvedavosť, keď zrazu prichádza deň D a vás čaká nástup do nového prostredia. A vy si náhle uvedomíte, že ten nepríjemný pocit neistoty, napätia a mravčenia v žalúdku je späť. Vstúpiť do neznáma a začať od nuly môže byť pre človeka stresujúce, preto je dobré trochu sa na to pripraviť.

Prvým krokom a úplnou samozrejmosťou by mala byť dochvíľnosť. Do práce príďte radšej o trochu skôr, naplánujte si cestu a rátajte s dopravnými zápchami, len za žiadnu cenu nemeškajte! Kolegovia si vás s najväčšou pravdepodobnosťou zaradia na základe prvého dojmu. Preto dbajte, aby bol čo najlepší. Vopred si zistite niečo o firemnej kultúre a pravidlách odievania a prispôsobte sa im. Pripravte si pár viet o sebe (celkom postačí na 30 sekúnd) a, pokiaľ vás nepredstavia, zoznámte sa so svojim okolím. Usmievajte sa, nie však prihlúplo, buďte sebavedomý a prirodzený. Môžete si priniesť hrnček, ale určite sa vyvarujte fotkám z dovolenky či talizmanom pre šťastie.

Pokúste sa zapamätať si čo najviac mien a pozícií kolegov, najmä tých, s ktorými máte spolupracovať alebo v blízkosti ktorých máte pracovný stôl. Pokojne sa pustite do nezáväznej konverzácie, hľadajte však radšej neutrálne miesta (kuchynka, výťah, chodba), aby ste kolegov nerušili pri práci. Ideálne na budovanie vzťahov sú neformálne stretnutia, napríklad spoločný obed, káva alebo firemný večierok, preto pozvanie na ne rozhodne neodmietajte. Spočiatku sa vyhnite vtipom a prehnanému rehotu, nenadávajte, nesťažujte sa, nevyjadrujte výrazné sympatie, nebuďte premúdrený, povýšenecký, či ironický.  Zostaňte skôr zdržanlivý, pozorujte a doprajte si čas, aby ste si vytvorili názor. Počkajte takisto s tykaním.

Pokiaľ ide o prácu, nebojte sa pýtať. Prejavíte tak záujem a nadšenie a zároveň sa rýchlo zorientujete. Vhodné je robiť si poznámky, aby ste sa nepýtali zbytočne alebo dvakrát. Poslúžiť vám môže aj diár. Uložíte doň novozískané kontakty, termíny a dôležité údaje. Niektoré spoločnosti prideľujú nováčikom mentora, ktorý ich prevedie adaptačným obdobím. Zoznámi vás s internými pravidlami, hierarchiou, dá vám prístupové heslá, ukáže, kde je kopírka a pod. S otázkami to však nepreháňajte a vynechajte tie o súkromí.

Súkromie ide bokom aj vo vašom prípade. Keďže sa snažíte vzbudiť dojem pracovitosti a profesionality, nerobte zbytočné prestávky a neklebeťte s kolegami na chodbách v snahe vytvoriť nové vzťahy. Mobil prepnite na tichý mód a telefonovanie či esemeskovanie obmedzte na minimum. To isté platí aj o surfovaní na internete a návšteve sociálnych sietí.

Aj keď prvé dni v práci nie sú o pracovných výkonoch, skúste si zmanažovať povinnosti, rozdeliť úlohy podľa dôležitosti a splniť to, čo ste sľúbili na pohovore. Zbavte sa starých zlozvykov. Zistite, čo sa od vás očakáva, a to nie len nateraz, ale aj o pár týždňov či mesiacov. Opýtajte sa na prípadné zaškolenie, vyhnite sa ale nadmernej aktivite a pútaniu pozornosti. Prácu ste už získali a nepotrebujete dokazovať vašu odbornosť alebo radiť kolegom, pokiaľ o to výslovne nepožiadajú.

S prácou sa ešte len zoznamujete, preto neporovnávajte s predošlým zamestnaním. Predchádzajúcu spoločnosť neohovárajte, ani o nej nespievajte ódy v superlatívoch. Napriek počiatočnému zmätku a nejasnostiam sa pokúste uvoľniť. Buďte sami sebou a s nadšením sa pustite do práce, o ktorú ste sa tak usilovali. Uvidíte, že s pribúdajúcimi dňami z vás pochybnosti opadnú.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *